Preskoči na glavno vsebino

Fistule: Kaj so, zakaj nastanejo in kako jih zdravimo?

Fistule so nenormalne povezave (kanali) med dvema organoma ali med organom in površino kože. Lahko se pojavijo kjerkoli v telesu, najpogosteje pa se jih srečuje v prebavnem, sečnem in reproduktivnem sistemu. So lahko posledica vnetnih bolezni, okužb, poškodb ali kirurških posegov.

Zakaj nastanejo fistule?

Fistule pogosto nastanejo zaradi kroničnih vnetnih bolezni, kot sta Crohnova bolezen in ulcerozni kolitis. Pri teh boleznih dolgotrajno vnetje oslabi črevesno steno in lahko povzroči nastanek kanalov med različnimi deli prebavnega trakta ali med črevesjem in kožo. Drugi možni vzroki vključujejo:

  • Okužbe in abscesi – kadar se absces (ognojek) ne pozdravi pravilno, se lahko prebije v drug organ ali na kožo.

  • Kirurški posegi ali poškodbe – fistule se lahko razvijejo kot zaplet po operacijah ali poškodbah.

  • Sevanje – pri nekaterih bolnikih, ki so bili deležni obsevanja (radioterapije), lahko pride do poškodb tkiva, ki povzročijo fistule.

  • Raki in tumorji – v nekaterih primerih lahko fistule nastanejo kot posledica malignih procesov.

Vrste fistul

Fistule se delijo glede na to, katere organe povezujejo. Najpogostejše vrste so:

  • Enterokutana fistula – povezava med črevesjem in kožo.

  • Perianalna fistula – povezava med analnim kanalom in kožo okoli anusa, pogosta pri Crohnovi bolezni.

  • Rektovaginalna fistula – povezava med danko in nožnico.

  • Vezikovaginalna fistula – povezava med mehurjem in nožnico.

  • Traheoezofagealna fistula – povezava med sapnikom in požiralnikom, ki povzroča težave pri požiranju.


          Slika: Parianalna fistula
Vir: https://krizaj-md.si/services/analna-fistula/

Simptomi fistul

Simptomi so odvisni od vrste in lokacije fistule, med najpogostejšimi pa so:

  • Kronično iztekanje gnoja ali blata skozi kožo (pri enterokutanih fistulah).

  • Vnetje in bolečina na prizadetem območju.

  • Okužbe, ponavljajoči se abscesi.

  • Uhajanje urina ali blata iz nožnice pri vezikovaginalnih ali rektovaginalnih fistulah.

  • Driska, povišana telesna temperatura in izguba telesne mase pri notranjih fistulah.

Kako se fistule zdravijo?

Zdravljenje je odvisno od vrste in resnosti fistule. Možnosti vključujejo:

  1. Zdravljenje z zdravili – antibiotiki, protivnetna zdravila in imunosupresivi (pri Crohnovi bolezni) lahko pomagajo pri obvladovanju okužb in zmanjševanju vnetja.

  2. Drenaža abscesov – če fistulo spremlja absces, je pogosto potrebna kirurška drenaža.

  3. Endoskopsko zdravljenje – v nekaterih primerih lahko fistulo zaprejo s posebnimi lepilnimi snovmi ali s tkivnimi čepi.

  4. Kirurško zdravljenje – pri večjih ali dolgotrajnih fistulah je pogosto potrebna operacija za njihovo zaprtje in obnovo prizadetih tkiv.

Življenje s fistulo

Fistule so lahko zelo neprijetne in vplivajo na kakovost življenja, vendar obstajajo načini za njihovo obvladovanje. Pravilna prehrana, obvladovanje osnovnih bolezni (npr. Crohnove bolezni), redno spremljanje pri zdravniku in ustrezna higiena prizadetega območja lahko pomagajo pri zmanjšanju simptomov in preprečevanju zapletov.

Če se soočate s fistulo ali imate simptome, ki bi lahko kazali nanjo, je pomembno, da se posvetujete s specialistom, saj je pravočasno zdravljenje ključno za preprečevanje zapletov.

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

"Barbie Butt" operacija: Kaj je, zakaj se izvaja in kako poteka okrevanje?

Barbie Butt operacija je izraz, ki se uporablja za kirurški poseg, pri katerem bolniku trajno zaprejo anus po odstranitvi debelega črevesa in danke. Gre za radikalno operacijo, ki je pogosto zadnji korak pri zdravljenju bolezni, kot sta Crohnova bolezen ali ulcerozni kolitis, kadar druge možnosti niso več učinkovite. Po tej operaciji bolnik trajno živi s stomo. Zakaj se izvaja Barbie Butt operacija? Operacija je potrebna pri bolnikih, ki imajo hude težave z danka ali debelim črevesjem, kot so: Neodzivna Crohnova bolezen ali ulcerozni kolitis Pogosti abscesi in fistule v perianalnem predelu Kronične bolečine in inkontinenca Poškodbe ali zapleti po prejšnjih operacijah črevesja Ker po operaciji bolnik ne bo več uporabljal danke, kirurgi odstranijo preostanek črevesja in analni kanal popolnoma zašijejo, kar daje predelu značilen gladek videz – od tod tudi izraz Barbie Butt . Vir: https://www.flickr.com/photos/11423291@N03/4430594220  Kako poteka okrevanje? Okrevanje po Barbie But...

Kaj sta Ulcerozni kolitis in Crohnova bolezen?

Verjetno ste že slišali za ulcerozni kolitis ali Crohnovo bolezen. Modra celo poznate nekoga, ki se bori s katero od njiju. Morda je ta neizprosna kronična bolezen ohromila prav vaše življenje ali življenje vašega bližnjega?  Ko so mi pri rosnih 18 letih (pred 12 leti) diagnosticirali ulcerozni kolitis, nisem vedela popolnoma nič o njem. Ž elela sem si, da bi imela več informacij o tem, kaj je ulcerozni kolitis, kakšni simptomi ga spremljajo, kaj lahko pričakujem, kakšne možnosti zdravljenja imam itd. Zdravniki so mi sicer dali  nekaj brošur, a to ni bilo dovolj. Pogrešala sem izkušnje ljudi, ki so šli skozi isto. Posebej mladih. Zato sem se odločila, da napišem ta blog - morda bo vsaj nekdo izmed vas lažje prebrodil prve trenutke strahu in negotovosti, ki vedno spremljajo novico o diagnozi.  Pa začnimo z osnovami. Kaj sta ulcerozni kolitis (UK) in Crohnova bolezen (CB)?  UK in CB uvrščamo med Kronično vnetne črevesne bolezni (ali krajše KVČB), ki prizadeneta pr...

Stoma: Kaj je in katere vrste poznamo?

Stoma je kirurško ustvarjena odprtina na trebušni steni, ki omogoča odvajanje blata ali urina iz telesa, kadar naravna pot ni več mogoča. Najpogosteje se stoma ustvari zaradi bolezni prebavil, kot so Crohnova bolezen, ulcerozni kolitis, rak debelega črevesa ali zapleti pri divertikulitisu. Stome so lahko začasne ali trajne, odvisno od vzroka in možnosti kasnejših operacij. Vrste stome Stome delimo glede na vrsto izločkov, ki jih odvajajo: Ileostoma – izhaja iz tankega črevesa (ileuma). Kolostoma – izhaja iz debelega črevesa (kolona). Urostoma – izhaja iz sečil in omogoča odvajanje urina. Vir: https://www.colostomyuk.org/information/what-is-a-stoma/ Vsaka od teh vrst ima svoje posebnosti, prednosti in izzive, zato je pomembno, da oseba s stomo prejme ustrezno podporo in informacije za njeno oskrbo. Ileostoma Ker sama živim s trajno ileostomo, se bom v nadaljevanju osredotočila predvsem nanjo. Ileostoma je kirurško ustvarjena odprtina iz ileuma (zadnjega dela tankega črevesa), skozi k...