Preskoči na glavno vsebino

"Barbie Butt" operacija: Kaj je, zakaj se izvaja in kako poteka okrevanje?

Barbie Butt operacija je izraz, ki se uporablja za kirurški poseg, pri katerem bolniku trajno zaprejo anus po odstranitvi debelega črevesa in danke. Gre za radikalno operacijo, ki je pogosto zadnji korak pri zdravljenju bolezni, kot sta Crohnova bolezen ali ulcerozni kolitis, kadar druge možnosti niso več učinkovite. Po tej operaciji bolnik trajno živi s stomo.

Zakaj se izvaja Barbie Butt operacija?

Operacija je potrebna pri bolnikih, ki imajo hude težave z danka ali debelim črevesjem, kot so:

  • Neodzivna Crohnova bolezen ali ulcerozni kolitis

  • Pogosti abscesi in fistule v perianalnem predelu

  • Kronične bolečine in inkontinenca

  • Poškodbe ali zapleti po prejšnjih operacijah črevesja

Ker po operaciji bolnik ne bo več uporabljal danke, kirurgi odstranijo preostanek črevesja in analni kanal popolnoma zašijejo, kar daje predelu značilen gladek videz – od tod tudi izraz Barbie Butt.

Vir: https://www.flickr.com/photos/11423291@N03/4430594220 

Kako poteka okrevanje?

Okrevanje po Barbie Butt operaciji je dolgotrajno in lahko zelo zahtevno. Ker je operirano področje polno živčnih končičev, lahko bolniki pričakujejo:

  • Močne bolečine, zlasti pri sedenju

  • Oteklino in občutek zategovanja na operiranem mestu

  • Počasno celjenje, ki lahko traja več tednov ali celo mesecev

  • Omejeno gibljivost v prvih tednih

Prvih nekaj tednov je priporočljivo čim več ležanja in izogibanje dolgotrajnemu sedenju. Pomembno je tudi, da se izogibamo zaprtju in skrbimo za hidracijo, saj lahko napenjanje povzroči dodatne bolečine in upočasni celjenje.

Moja osebna izkušnja z operacijo

Januarja letos sem sama prestala Barbie Butt operacijo. Od vseh abdominalnih operacij, ki sem jih imela, je bilo okrevanje po tej daleč najtežje. V bolnišnici sem preživela 10 dni, a tudi po enem mesecu še vedno nisem dobro. Največja težava je sedenje – večino časa ga moram prilagajati in uporabljati posebno blazino.

Če kdo razmišlja o operaciji, iz lastnih izkušenj najbolj priporočam blazino v obliki podkve oz. v U-obliki, saj omogoča večje razbremenitev pritiska kot klasični okrogli.

Sama imam tega, kupila sem ga v trgovini Proloco Medico: Proloco-Medico.

Praktični nasveti za lažje okrevanje

  • Uporabljajte blazino v obliki podkve – ta omogoča, da je pritisk na rano čim manjši.

  • Pazite na higieno – ker je operirano območje občutljivo, je pomembno, da ga redno čistite in skrbite za pravilno celjenje. Po nasvetu medicinske sestre se jaz že en mesec tuširam vsakič, ko grem lulat.

  • Ne hitite s sedenjem – v prvih tednih čim več časa ležite ali stojte, saj sedenje lahko povzroča nelagodje in oteži celjenje.

  • Bodite potrpežljivi – celjenje lahko traja dlje, kot pričakujete. Poslušajte svoje telo in si dajte čas.

Zaključek

Barbie Butt operacija je velik poseg, ki močno vpliva na kakovost življenja, a je za mnoge nujna rešitev, ki prinaša dolgoročno izboljšanje zdravja. Čeprav je okrevanje zahtevno, se s pravilno nego in prilagoditvami da prebroditi najtežje obdobje. Moja osebna izkušnja mi je pokazala, da je ključnega pomena biti potrpežljiv do svojega telesa in mu dati čas, da si opomore. 

Če vas zanima več o življenju po tej operaciji, me lahko spremljate za nadaljnje izkušnje in nasvete.

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Kaj sta Ulcerozni kolitis in Crohnova bolezen?

Verjetno ste že slišali za ulcerozni kolitis ali Crohnovo bolezen. Modra celo poznate nekoga, ki se bori s katero od njiju. Morda je ta neizprosna kronična bolezen ohromila prav vaše življenje ali življenje vašega bližnjega?  Ko so mi pri rosnih 18 letih (pred 12 leti) diagnosticirali ulcerozni kolitis, nisem vedela popolnoma nič o njem. Ž elela sem si, da bi imela več informacij o tem, kaj je ulcerozni kolitis, kakšni simptomi ga spremljajo, kaj lahko pričakujem, kakšne možnosti zdravljenja imam itd. Zdravniki so mi sicer dali  nekaj brošur, a to ni bilo dovolj. Pogrešala sem izkušnje ljudi, ki so šli skozi isto. Posebej mladih. Zato sem se odločila, da napišem ta blog - morda bo vsaj nekdo izmed vas lažje prebrodil prve trenutke strahu in negotovosti, ki vedno spremljajo novico o diagnozi.  Pa začnimo z osnovami. Kaj sta ulcerozni kolitis (UK) in Crohnova bolezen (CB)?  UK in CB uvrščamo med Kronično vnetne črevesne bolezni (ali krajše KVČB), ki prizadeneta pr...

Stoma: Kaj je in katere vrste poznamo?

Stoma je kirurško ustvarjena odprtina na trebušni steni, ki omogoča odvajanje blata ali urina iz telesa, kadar naravna pot ni več mogoča. Najpogosteje se stoma ustvari zaradi bolezni prebavil, kot so Crohnova bolezen, ulcerozni kolitis, rak debelega črevesa ali zapleti pri divertikulitisu. Stome so lahko začasne ali trajne, odvisno od vzroka in možnosti kasnejših operacij. Vrste stome Stome delimo glede na vrsto izločkov, ki jih odvajajo: Ileostoma – izhaja iz tankega črevesa (ileuma). Kolostoma – izhaja iz debelega črevesa (kolona). Urostoma – izhaja iz sečil in omogoča odvajanje urina. Vir: https://www.colostomyuk.org/information/what-is-a-stoma/ Vsaka od teh vrst ima svoje posebnosti, prednosti in izzive, zato je pomembno, da oseba s stomo prejme ustrezno podporo in informacije za njeno oskrbo. Ileostoma Ker sama živim s trajno ileostomo, se bom v nadaljevanju osredotočila predvsem nanjo. Ileostoma je kirurško ustvarjena odprtina iz ileuma (zadnjega dela tankega črevesa), skozi k...