Preskoči na glavno vsebino

10 nasvetov za boljše zdravje črevesja

Zdravje črevesja igra ključno vlogo pri splošnem počutju in imunskem sistemu. Uravnotežena prebava prispeva k boljši absorpciji hranil, preprečevanju vnetij in izboljšanju razpoloženja. Tukaj je deset nasvetov, kako lahko izboljšate zdravje svojega črevesja.

1. Uživajte več vlaknin

Vlaknine iz polnovrednih živil, kot so sadje, zelenjava, stročnice in polnozrnate žitarice, spodbujajo zdravo prebavo in podpirajo rast koristnih črevesnih bakterij. Vendar pa lahko pri nekaterih osebah s KVČB ali sindromom razdražljivega črevesja (IBS) določene vrste vlaknin, kot so tiste v čebuli in česnu, poslabšajo simptome. Če opazite, da vam določena živila povzročajo težave, je pomembno, da se posvetujete s strokovnjakom za prehrano, ki vam bo pomagal prilagoditi prehrano vašim potrebam.

2. Pijte dovolj vode

Zadostna hidracija pomaga pri mehčanju blata in preprečuje zaprtje. Priporočljivo je piti vsaj 1,5 do 2 litra vode na dan. Če imate KVČB, je pomembno, da poleg navadne vode vključite tudi napitke z elektroliti, saj ti pomagajo pri boljši absorpciji tekočine in preprečujejo dehidracijo, še posebej v primeru driske. Zadostna hidracija pomaga pri mehčanju blata in preprečuje zaprtje. Priporočljivo je piti vsaj 1,5 do 2 litra vode na dan.

3. V svojo prehrano vključite probiotike

Probiotična živila, kot so jogurt, kefir, kislo zelje in kimchi, pomagajo vzdrževati zdravo črevesno floro in izboljšujejo prebavo.

4. Ne izključujte celih skupin živil ali ne sledite restriktivnim dietam brez posveta s strokovnjakom

Trenutno je na voljo ogromno informacij o različnih dietah, ki naj bi 'pozdravile' simptome, podobne IBS. Vendar ne začnite nobene restriktivne prehrane brez predhodnega posveta s kvalificiranim prehranskim strokovnjakom. Prvič, izključevanje določenih skupin živil brez ustreznega vodstva lahko vodi v pomanjkanje hranil. Drugič, dolgotrajno sledenje dieti, kot je Low FODMAP, brez ustreznega nadzora pri ponovni uvedbi živil, lahko negativno vpliva na mikrobiom in zdravje črevesja na dolgi rok. 

5. Omejite predelano hrano in sladkor

Predelana hrana in prekomerne količine sladkorja lahko negativno vplivajo na ravnovesje črevesne flore ter povzročajo vnetja in prebavne težave. Prav tako se izogibajte gaziranim pijačam – te pogosto vsebujejo velike količine sladkorja ali umetnih sladil, ki lahko vplivajo na črevesne bakterije. Poleg tega lahko plin v gaziranih pijačah prispeva k napihnjenosti. Če vam voda ni najbolj pri srcu, jo poskusite obogatiti z rezinami svežega sadja, limone, limete, mete ali kumar in jo imejte v steklenički pri sebi ter pijte čez dan. Predelana hrana in prekomerne količine sladkorja lahko negativno vplivajo na ravnovesje črevesne flore ter povzročajo vnetja in prebavne težave.

6. Izogibajte se pretiranemu stresu

Kronični stres lahko povzroči težave s prebavo, kot so IBS in vnetja. Meditacija, joga in telesna aktivnost pomagajo pri obvladovanju stresa.

7. Redno telovadite

Fizična aktivnost spodbuja delovanje črevesja in pripomore k rednemu odvajanju blata, kar zmanjšuje tveganje za zaprtje. Poleg tega lahko gibanje pomaga ohranjati zdravo prebavo. Pomembno je, da najdete obliko vadbe, ki vam ustreza in v kateri uživate, namesto da se silite v najnovejše trende. Vsaka oblika gibanja je koristna – hoja, joga, ples.. Ni nujno, da hodite v fitnes ali izvajate intenzivne vadbe, pomembno je le, da povečate gibanje čez dan. Na primer - med odmorom za kosilo naredite kratek sprehod ali pa namesto dvigala uporabite stopnice. Gibanje ni le dobro za prebavo, ampak tudi za srce in splošno zdravje. 

8. Dovolj spite

Pomanjkanje spanja lahko negativno vpliva na črevesne bakterije in povzroči težave s prebavo. Poskrbite za vsaj 7–8 ur kakovostnega spanca na noč.

9. Izogibajte se oprijetim oblačilom

Oprijeta in pretesna oblačila okoli trebuha lahko omejujejo pretok krvi in gibanje prebavnega trakta. Osebe s KVČB ali IBS so pogosto bolj občutljive v predelu trebuha, zato lahko oprijeta oblačila povzročijo nelagodje in poslabšajo simptome. Poskusite nositi bolj ohlapna oblačila, kot so udobne hlače in majice, ter opazujte, ali to pozitivno vpliva na vaše počutje. 

10. Poslušajte svoje telo

Vsak človek je drugačen, zato je pomembno, da spremljate, katera hrana in življenjski slog vam najbolj ustrezata. Če imate pogoste prebavne težave, se posvetujte z zdravnikom ali nutricionistom.

Z upoštevanjem teh nasvetov lahko izboljšate zdravje svojega črevesja, kar bo pozitivno vplivalo na celotno telo in počutje.

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

"Barbie Butt" operacija: Kaj je, zakaj se izvaja in kako poteka okrevanje?

Barbie Butt operacija je izraz, ki se uporablja za kirurški poseg, pri katerem bolniku trajno zaprejo anus po odstranitvi debelega črevesa in danke. Gre za radikalno operacijo, ki je pogosto zadnji korak pri zdravljenju bolezni, kot sta Crohnova bolezen ali ulcerozni kolitis, kadar druge možnosti niso več učinkovite. Po tej operaciji bolnik trajno živi s stomo. Zakaj se izvaja Barbie Butt operacija? Operacija je potrebna pri bolnikih, ki imajo hude težave z danka ali debelim črevesjem, kot so: Neodzivna Crohnova bolezen ali ulcerozni kolitis Pogosti abscesi in fistule v perianalnem predelu Kronične bolečine in inkontinenca Poškodbe ali zapleti po prejšnjih operacijah črevesja Ker po operaciji bolnik ne bo več uporabljal danke, kirurgi odstranijo preostanek črevesja in analni kanal popolnoma zašijejo, kar daje predelu značilen gladek videz – od tod tudi izraz Barbie Butt . Vir: https://www.flickr.com/photos/11423291@N03/4430594220  Kako poteka okrevanje? Okrevanje po Barbie But...

Kaj sta Ulcerozni kolitis in Crohnova bolezen?

Verjetno ste že slišali za ulcerozni kolitis ali Crohnovo bolezen. Modra celo poznate nekoga, ki se bori s katero od njiju. Morda je ta neizprosna kronična bolezen ohromila prav vaše življenje ali življenje vašega bližnjega?  Ko so mi pri rosnih 18 letih (pred 12 leti) diagnosticirali ulcerozni kolitis, nisem vedela popolnoma nič o njem. Ž elela sem si, da bi imela več informacij o tem, kaj je ulcerozni kolitis, kakšni simptomi ga spremljajo, kaj lahko pričakujem, kakšne možnosti zdravljenja imam itd. Zdravniki so mi sicer dali  nekaj brošur, a to ni bilo dovolj. Pogrešala sem izkušnje ljudi, ki so šli skozi isto. Posebej mladih. Zato sem se odločila, da napišem ta blog - morda bo vsaj nekdo izmed vas lažje prebrodil prve trenutke strahu in negotovosti, ki vedno spremljajo novico o diagnozi.  Pa začnimo z osnovami. Kaj sta ulcerozni kolitis (UK) in Crohnova bolezen (CB)?  UK in CB uvrščamo med Kronično vnetne črevesne bolezni (ali krajše KVČB), ki prizadeneta pr...

Stoma: Kaj je in katere vrste poznamo?

Stoma je kirurško ustvarjena odprtina na trebušni steni, ki omogoča odvajanje blata ali urina iz telesa, kadar naravna pot ni več mogoča. Najpogosteje se stoma ustvari zaradi bolezni prebavil, kot so Crohnova bolezen, ulcerozni kolitis, rak debelega črevesa ali zapleti pri divertikulitisu. Stome so lahko začasne ali trajne, odvisno od vzroka in možnosti kasnejših operacij. Vrste stome Stome delimo glede na vrsto izločkov, ki jih odvajajo: Ileostoma – izhaja iz tankega črevesa (ileuma). Kolostoma – izhaja iz debelega črevesa (kolona). Urostoma – izhaja iz sečil in omogoča odvajanje urina. Vir: https://www.colostomyuk.org/information/what-is-a-stoma/ Vsaka od teh vrst ima svoje posebnosti, prednosti in izzive, zato je pomembno, da oseba s stomo prejme ustrezno podporo in informacije za njeno oskrbo. Ileostoma Ker sama živim s trajno ileostomo, se bom v nadaljevanju osredotočila predvsem nanjo. Ileostoma je kirurško ustvarjena odprtina iz ileuma (zadnjega dela tankega črevesa), skozi k...